Przyciemnianie szyb samochodowych to usługa, na którą decyduje się coraz więcej kierowców.

Jest to element tuningu, który daje możliwość wyróżnienia się z tłumu, gdyż samochody takie wyglądają elegancko i nietuzinkowo.  Przyciemnianie szyb, nie jest postrzegane już jako niszowe, przeznaczone jedynie dla pojazdów ważnych osobistości, czy też przypisane pewnym swoistym subkulturom motoryzacyjnym. Co więcej, profesjonalne wykonanie tej usługi niesie wiele korzyści i to zarówno dla kierowcy jak i pasażerów.

            Najpopularniejszym sposobem przyciemniania szyb samochodowych jest aplikacja specjalnej folii.  Aby ją można było zastosować w zgodzie z przepisami, musi mieć atest ISiC (Instytut Szkła i Ceramiki). W żadnym wypadku nie wolno stosować folii "lustrzanej", gdyż odbite w niej promienie słoneczne mogą oślepiać innych kierowców. Dobrej jakości folia, prawidłowo zastosowana, podnosi komfort jazdy, redukując refleksy świetlne i zmniejszając poziom nagrzewania wnętrza pojazdu. Stanowi skuteczną ochronę dla skóry przed promieniami UVA i UVB a także osłania przed oślepiającym działaniem promieni słonecznych. Wpływa pozytywnie na bezpieczeństwo w razie kolizji lub wypadku, zatrzymując odłamki potłuczonych szyb. Działa też jak swoista tarcza antywłamaniowa, wzmacniając szybę i utrudniając pracę pospolitym  złodziejaszkom. Poza tym, zapewniają pasażerom dyskrecję, pozwalając pozostać niewidocznymi dla tych, których sami widzimy doskonale. Ukryte za folią wnętrze samochodu sprawia, że czujemy się bezpieczniej i możemy sobie pozwolić na pozostawienie w nim różnych przedmiotów. Przyciemniane szyby zatrzymują około 98% promieniowania ultrafioletowego, co również chroni wnętrze samochodu przed odbarwieniami (tapicerka). Korzystnie wpływa na działanie klimatyzacji - w wyniku redukcji przenikania ciepła nawet o 60%, przez co w samochodzie utrzyma się dłużej chłód nawet w największy upał.5825aaa74aa3dfa2100a674429f2327d 2

Warto zaznaczyć, że  folie przyciemniające nie utrudniają działania ogrzewania tylnej szyby, jednak zgodnie z zaleceniami niektórych producentów folii, może być zalecana dwudniowa przerwa w korzystaniu z ogrzewania szyby tuż po aplikacji folii.  Folia w żaden sposób nie wpływa na przepuszczalność dla fal radiowych, komórkowych i odbiorników GPS.

                  Wielbicielom przyciemnionych szyb przypominamy, iż kwestię przyciemniania szyb reguluje prawo.  Na terenie Unii Europejskiej przepisy normują stopień przepuszczalności poszczególnych szyb samochodowych. I tak: szyba czołowa musi mieć przepuszczalność światła powyżej 75%, szyby przednie boczne powyżej 70%, natomiast szyby tylne mogą być przyciemnione w dowolnym stopniu. 

Przed przystąpieniem do procesu przyciemniania szyb, warto sprawdzić, czy szyba lub szyby, na których chcemy zamontować folię, nie są w jakiś sposób uszkodzone. Nawet drobne odpryski, pęknięcia i rysy skreślają powierzchnię, jako nieodpowiednią do nałożenia produktu. Wadliwe miejsca spowodują odklejenie się folii.nakladanie folii2

Montaż folii do przyciemniania szyb odbywa się od wnętrza pojazdu. Ma to zapewnić długotrwałe użytkowanie folii, chroni folię przed uszkodzeniami mechanicznymi (zadrapaniami wynikającymi np. ze skrobania szyb zimą, bądź odśnieżania) oraz chemicznymi, agresywnymi środkami do mycia samochodów, czy też odchodami ptaków lub żywicą drzew itp. 

Czas trwania usługi przyciemniania szyb w samochodzie jest uzależiona od wielkości i pracochłonności pojazdu i wynosi od 1-5 godzin. Tego typu profesjonalnie wykonany zabieg nie jest  tani. Decydując się na tę usługę musimy wziąć pod uwagę koszty w wysokości kilkuset złotych. 

              Drugą metodą przyciemniania szyb i o wiele droższą jest proces piecowej metalizacji szkła tlenkami tytanu.Powstała w ten sposób fotochromowa powłoka nie rysuje się i doskonale odbija światło. Koszt takiej usługi to kwota rzędu 2000,- PLN, w związku z czym kierowcy częściej wybierają tańszą, lecz porównywalnie skuteczną opcję przyciemniania szyb samochodowych przy pomocy folii.

Window Tinting 8 2

Przyciemnianie szyb samochodowych to nie tylko nadanie pojazdowi niepowtarzalnego charakteru i własnego stylu, ale też wiele wymiernych korzyści takich jak komfort podróżowania i bezpieczeństwo.  Trzeba jednak zaznaczyć, że wadliwie wykonane przyciemnienie szyb może być przyczyną kłopotów. Policja może zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu i wręczyć mandat jeśli uzna, że szyby ograniczają widoczność kierowcy albo wpływają na bezpieczeństwo pasażerów. Podobne kłopoty będziemy mieli podczas przeglądu technicznego, jeśli diagnosta stwierdzi, że nasze szyby nie spełniają norm.  Odpowiednia widoczność to klucz do bezpieczeństwa. Z punktu widzenia kierowcy żaden argument ekonomiczny czy użytkowy nie powinien być ważniejszy, a komfort nie może wygrać z bezpieczeństwem.

 

Motoclean

MotoClean to auto detailing jakiego nie znałeś. Kompleksowo i starannie zadbamy o Twój samochód. Poprawimy stan wizualny pojazdu oraz zabezpieczymy jego poszczególne elementy przed skutkami codziennej eksploatacji. Zastosujemy specjalistyczne kosmetyki i urządzenia.

Powrót na górę