Elegancka tapicerka w samochodzie nie jest już domeną głównie aut z wyższej półki. Obecnie znakomicie wykończonym wnętrzem cieszą się też właściciele samochodów klasy średniej.

dw burnett puppyknuckles lc500 6225 1523367356

By wnętrze auta wyglądało przytulnie i schludnie zaczęto stosować materiał charakteryzyjący się bardzo drobną strukturą. Po raz pierwszy został wyprodukowany w Japonii, choć obecnie największy jego import pochodzi z Włoch. Dzięki unikalnej, zastrzeżonej technologii alcantara jest awangardowym materiałem o walorach estetycznych, technicznych i sensorycznych, któremu żaden inny materiał nie może dorównać. Produkowana jest w skomplikowanym procesie przemysłowym, a przepis jest nadal chroniony tajemnicą. Powstaje z ultra drobnych, dwadzieścia razy cieńszych od włosa włókien poliestru i poliuretanu. Ten pierwszy nadaje wytrzymałości, a poliuretan - miękkości. Alcantara jest elegancka, miękka i wygodna, również trwała, lekka i łatwa do utrzymania w czystości ze znikomą tendencją do blaknięcia. I jeszcze jedna zaleta - przy jej produkcji nie cierpi żadne zwierzę.  Jest też w 100% ekologiczna. Materiał ten jest też wyjątkowo wszechstronny. Grubość alcantary waha się w granicach 0,4mm do max. 1,2mm. Jest tkaniną oddychającą, ale też hydrofobową i ognioodporną. Takie zalety to zarazem nieskończenie wiele możliwości zastosowania oraz pokrycia dowolnego kształtu lub powierzchni. Alcantara jest zastrzeżonym znakiem towarowym Alcantara® S.p.A., a Fabryka w Nera Montoro we Włoszech to jedyne miejsce na świecie, gdzie produkowana jest alcantara. Oryginalna włoska  posiada Certyfikat Autentyczności (wydawany przez sprzedawcę przy zakupie). Artykuły nie posiadające Certyfikatu Autentyczności to najczęściej podróbki lub tkaniny pochodzące z nieudokumentowanych źródeł.
ceryfikat autentycznosci

Z uwagi na to, iż swoim wyglądem przypomina naturalną skórę, została również wykorzystana w tapicerkach samochodowych. Często bywa nazywana imitacją nubuku, czyli skóry szorstkiej szlifowanej od strony lica i jeśli chodzi o czyszczenie to w pierwszej kolejności myślimy o metodach czyszczenia i pielęgnacji tego typu skór. Niestety metody te w stosunku do alcantary będą niewłaściwe, bowiem jest to materiał syntetyczny i wymaga stosowania środków i procedur właściwych dla tapicerek materiałowych.

Posiadając samochód z tapicerką wykonaną z alcantary, należy mieć na uwadze przede wszystkim to, że trzeba ją regularnie czyścić i pielęgnować, tym bardziej, jeśli nie jest zaimpregnowana. Oznacza to, częste jej odkurzanie, a w przypadku zaplamienia - jak najszybsze usunięcie plam. Trzeba też zwrócić uwagę na to, by podczas eksploatacji unikać kontaktu alcantary z materiałami oddającymi barwnik, np. jeansami.

Aby tapicerka z alcantary zachowała dobrą kondycję i świeży wygląd, należy ją czyścić. Nie zaleca się w tym wypadku używania pary, gdyż zbyt wysoka temperatura może sprawić, że nasza tapicerka straci miękkość i elastyczność lub trwale się odkształci.

alc1

Aby odświeżyć  zakurzoną tapicerkę zaleca się używać miękkiej i lekko zwilżonej bawełnianej, białej ściereczki, którą trzeba w trakcie czyszczenia kilkukrotnie wypłukać i wykręcić, żeby nie wcierać brudu. Unikamy kolorowych szmatek, gdyż mogłyby zafarbować naszą alcantarę. Plamy powstałe na tapicerce usuwamy na bieżąco. Jednak najlepiej do czyszczenia alcantary stosować dedykowane środki czyszczące do tkanin i alcantary. Aby nałożyć taki produkt na tapicerkę możemy użyć miękkiej gąbki. Pozwoli to nam kontrolować ilość aplikowanego środka czyszczącego do niezbędnego minimum i zminimalizuje ryzyko jej przemoczenia. Należy też pamiętać o przeczesywaniu włókien delikatną szczotką. Dzięki temu unikniemy efektu ich sklejania. Po przeczesaniu włókien, pozostawiamy tapicerkę do samoistnego wyschnięcia. Można i warto zabezpieczyć ją przed ponownymi zabrudzeniami i sięgnąć po środek do impregnacji.

  Warto nadmienić, iż te elementy tapicerki wykonane z alcantary, które możemy zdjąć czy odpiąć, nadają się do prania w pralce, w temperaturze w granicach 30-40°C przy użyciu delikatnego detergentu, bez dodatku chloru czy innego wybielacza. Po wypraniu, również trzeba te elementy pozostawić do samoistnego wyschnięcia, nie wyciskamy jej i nie odwirowujemy. Jeżeli suszymy na świeżym powietrzu, to nie na pełnym słońcu tylko w przwiewnym i zacienionym miejscu. Nie dosuszamy suszarkami czy innymi źródłami ciepła, gdyż może to spowodować zesztywnienie materiału. Po wysuszeniu, mocno wymiętą alcantarę możemy wyprasować, przykrywając ją bawełnianą tkaniną i nagrzewając żelazko do 110°C.2018 Lexus LC 500 interior detail

Możemy również wyprać tapicerkę z alcantary odkurzaczem piorącym, należy jednak używać wody o niskiej temperaturze.

Doceniając walory użytkowe alcantary trzeba też napisać o jej tendencjach do mechacenia się. Jej włoskowata struktura oraz miękkość i grubość sprawiają iż jest miła w dotyku i wygodna w użytkowaniu, ale zarazem nadmiar spętelkowanych włókien z biegiem użytkowania, powoduje powstawanie dużej ilości supełków i sfilcowań. Możemy usunąć je dedykowanym padem szlifującym lub maszynką do golenia ubrań. Należy przy tym uważać, by nie naruszyć struktury materiału.

Tapicerka z alcantary jest nie tylko ładna, ale także praktyczna. Wprowadza do wnętrza auta sportowy klimat i, co ważne,  nie nagrzewa się tak jak skóra, a jednocześnie prezentuje się bardziej elegancko niż wykonana z tkaniny. Aby jednka długo cieszyła oko, trzeba o nią dbać. 

Jeśli natomiast nie macie czasu na samodzielne czyszczenie tapicerki, bądź nie czujecie się pewnie w tego typu czynnościach, zapraszamy serdecznie do MotoClean Wrocław, gdzie z przyjemnością zrobimy to za Was!

Motoclean

MotoClean to auto detailing jakiego nie znałeś. Kompleksowo i starannie zadbamy o Twój samochód. Poprawimy stan wizualny pojazdu oraz zabezpieczymy jego poszczególne elementy przed skutkami codziennej eksploatacji. Zastosujemy specjalistyczne kosmetyki i urządzenia.

Powrót na górę