Około 10 lat temu pojawiła się na rynku motoryzacyjnym, diametralnie nowa branża nazwana car detailingiem.  Jest to  niezwykle szczegółowy i rozbudowany proces dokładnego czyszczenia, polerowania, woskowania oraz konserwacji pojazdów, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Głównym celem detailingu jest podniesienie walorów estetycznych samochodu, komfortu użytkowania oraz przedłużenie żywotności i trwałości różnych elementów pojazdu.

Korzystając z usług profesjonalnych salonów specjalizujących się w auto detailingu, można zaobserwować z jak szerokiego wachlarza różnorodnych kosmetyków korzystają detailerzy. W detailingu nie ma opcji użycia jednego środka do wszystkiego. Każdy element samochodu wykonany jest z innego materiału, dlatego też do każdego z nich stosuje się odpowiednio dobrane środki naturalne bądź chemiczne i to najwyższej jakości.  Do podstawowych cech takich profesjonalnych kosmetyków stosowanych w auto detailingu należą: wysoka skuteczność oraz szybkość działania. pns products s

Profesjonalne kosmetyki i chemia samochodowa to preparaty w głównej mierze produkowane z myślą o profesjonalnych firmach detailingowych i myjniach samochodowych, a co za tym idzie, mogą mieć inny skład lub stężenie, niż kosmetyki samochodowe dostępne powszechnie na stacjach benzynowych czy marketach. Użytkowanie profesjonalnych produktów może wymagać odpowiedniego przeszkolenia i wiedzy. Preparaty te często są silnymi koncentratami wymagającymi odpowiedniego rozcieńczenia w zależności od rodzaju oraz intensywności zabrudzenia. Detailer dobierając stężenie produktu, musi pamiętać o zaleceniach producenta i zawsze używać danej substancji zgodnie z przeznaczeniem. Zlekceważenie tych zaleceń może skutkować uszkodzeniem czyszczonej powierzchni.

Profesjonalne kosmetyki samochodowe mogą różnić się też od tych popularnych, rodzajem użytej substancji czynnej. Ta występująca w preparatach profesjonalnych może być kilkukrotnie skuteczniejsza i szybsza w usuwaniu zabrudzeń, niż składniki stosowane w produktach ogólnodostępnych. Poza tym, oprócz substancji aktywnych, posiadają w swoim składzie również inne substancje. Preparaty takie oprócz zasadniczej, mają także dodatkowe właściwości, np. ochronne, antystatyczne czy dezynfekujące.  Ponadto, produkty profesjonalnej chemii samochodowej, są przeznaczone do ściśle określonych zadań.  I tak, do tłustych zabrudzeń producenci oferują preparaty o odczynie zasadowym, a do usuwania kamienia czy rdzy - preparaty kwaśne. Produkty te są o skrajnych wartościach pH - dzięki czemu są bardzo skuteczne i szybko radzą sobie z zabrudzeniami. Produkty ogólnodostępne, ze względu na bezpieczeństwo użytkownika – nie mogą posiadać tak skrajnego odczynu. 

Szeroką gamę dostępnych środków do auto detailingu możemy pogrupować wg  kilku kategorii:

  • mycie i osuszanie,
  • usuwanie trudnych zabrudzeń,
  • pielęgnacja nadwozia,
  • pielęgnacja kół,
  • wnętrze auta.

 

W kategorii "Mycie i osuszanie" prym wiodą aktywne piany do mycia zewnętrznego i szampony samochodowe.  Użycie piany ma na celu zmiękczenie brudu oraz częściowe usunięcie go z powierzchni lakieru. Dzięki użyciu piany aktywnej podczas mycia zasadniczego (ręcznego) minimalizujemy możliwość powstawania zarysowań na lakierze. Szampon samochodowy to najbardziej powszechny kosmetyk do pielęgnacji lakieru. Wyróżnia się kompozycją składników, których zadaniem jest rozpuszczenie zalegającego na karoserii brudu, oraz zwiększenie poślizgu między rękawicą/gąbką a lakierem, co skutecznie uniemożliwia zarysowanie powierzchni.

Kolejnym preparatem z tej kategorii jest APC czyli All Purpose Cleaner, niezbędny preparat w świecie auto detailingu. Koncentraty APC mogą być używane do czyszczenia zewnętrznych elementów samochodu, jak emblematy, wnęki drzwi, plastiki zewnętrzne. Stosowane są również do czyszczenia wewnętrznych elementów samochodu, jak plastiki czy dywaniki.  APC 2

Płyny do mycia szyb to obowiązkowy środek w firmie detailingowej. Czysta szyba ma wpływ nie tylko na komfort prowadzenia auta ale również na bezpieczeństwo. Zabrudzenia drogowe, owady, smugi pozostające po zastosowaniu kiepskiej jakości preparatów do mycia mogą znacząco ograniczać widoczność. 

W grupie "Usuwanie trudnych zabrudzeń", przeważają takie środki jak: glinki do lakieru, preparaty do usuwania owadów, smoły, żywicy, kleju czy ptasich odchodów, a nawet water spotów, gdyż nawet najbardziej dokładne mycie przy użyciu wysokiej jakości piany czy szamponu, nie usunie zanieczyszczeń wszelkiego rodzaju. Na powierzchni mogą pozostać trudne do usunięcia drobiny metaliczne z klocków samochodowych czy cząstki smoły. Najczęściej znajdziemy je w dolnej części nadwozia. Do dokładnego doczyszczenia lakieru przyda się glinka. Aby proces glinkowania był bezpieczny dla lakieru należy używać lubrykantu, czyli zraszać czyszczoną powierzchnię za pomocą specjalnego środka wspomagającego działanie glinki oraz nadającego poślizg.

 Zarówno na karoserii, jak i na felgach zbiera się też bardzo dużo osadów metalicznych czy lotnej rdzy. Po aplikacji preparatu do deironizacji, w miejscach gdzie produkt zetknął się z brudem następuje zjawisko zwane krwawieniem. W momencie wejścia w reakcje z osadem np. na felgach, płyn zmienia swoją barwę na krwistoczerwoną - dzięki temu widzisz, jak usuwa rdzę i naloty.  Deironizacja to bardzo ważny etap przygotowania lakieru do korekty lub aplikacji wosku.

Produkty z grupy "Pielęgnacja nadwozia", to przede wszystkim: woski i sealanty, cleanery pod wosk, politury/glaze, powłoki polimerowe, kwarcowe i ceramiczne, quick detailery itp. 

Woski samochodowe to podstawowy produkt do zabezpieczenia lakieru.  Wosk nałożony na powierzchnię karoserii samochodu ma przede wszystkim chronić lakier przed wpływem niekorzystnych warunków środowiskowych np. promieniami słonecznymi. W ten sposób zabezpiecza kolor przed płowieniem. Oprócz ochrony lakieru, ważny jest również efekt wizualny, gdyż wydobywają głębię koloru oraz nadają lustrzany połysk. Na rynku dostępne są woski dedykowane do ciemnych oraz jasnych kolorów lakieru. Woski twarde wypełniają również mikroryski na lakierze. W zależności od konkretnego rodzaju, posiadają następujące cechy:

  • efekt mokrego lakieru "Wet look"
  • zwiększona hydrofobizacja
  • zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych
  • ochrona przed solą drogową zimową porą
  • maskowanie najmniejszych zarysowań     

 

Cleaner pod wosk to środek o bardzo delikatnych właściwościach polerujących/czyszczących. Należy go stosować przed aplikacją wosku. Cleanery mają za zadanie ostatecznie oczyścić lakier przed woskowaniem. Stosując pre wax cleaner przedłużamy trwałość wosków.

Glaze inaczej zwany politurą to produkt stosowany do zamaskowania drobnych rys przed nałożeniem wosku. Szczególnie przydatny do uzyskania pięknego połysku i efektu wet look czyli mokrego lakieru. Szczególnie polecane do czarnych i ciemnych kolorów lakieru. 

ws serve pic

Quick detailery natomiast, to preparaty do szybkiego odświeżenia i nabłyszczenia lakieru. Po spłukaniu i osuszeniu lakieru na jego powierzchni mogą pozostać zacieki czy plamy po twardej wodzie. Chcąc je usunąć tak, aby jednocześnie pozostawić lakier w idealnym stanie, warto zastosować quick detailer. Quick detailery oferowane są w formie płynnej, dzięki czemu ich aplikacja jest szybka i bezproblemowa. Quik detailery poprawiają połysk i bardzo często wydłużają trwałość wosków.

 

Jednymi z najbardziej pożądanych przez kierowców powłok  zabezpieczających są powłoki ceramiczne i kwarcowe.   Jakie są plusy z ich zastosowania? Po utwardzeniu się na samochodzie tworzą szklistą warstwę, dzięki nanocząsteczkom, które po aplikacji na samochód i zastygnięciu zamieniają się w ciało stałe. Są odporne na promieniowanie UV oraz ostrą chemię, dzięki czemu nie ma ryzyka, iż lakier po czasie wyblaknie. Dodatkowo ze względu na właściwości hydrofobowe oraz elektrostatyczne samochód o wiele mniej się brudzi, a jego pielęgnacja staje się o wiele szybsza i przyjemniejsza. Olbrzymią zaletą powłok ochronnych jest również nadanie lakierowi niesamowitej szklistości i podbicie koloru. Karoseria jest zdecydowanie bardziej szklista, błyszcząca, a kolory wyraźniejsze i żywsze. Utrzymują się od roku do kilku lat, w zależności od rodzaju powłoki. Niektóre rodzaje powłok ochronnych mają zdolność samoregeneracji.

W kategorii "Pielęgnacja kół"  znajdują się preparaty do mycia felg i opon, woski i powłoki do felg oraz  środki specjalnie przystosowane do czyszczenia i pielęgnacji elementów gumowych (dywaniki czy uszczelki ) w samochodzie. Produkty do czyszczenia opon zostały zaprojektowane tak, aby skutecznie oczyścić i odtłuścić gumowe elementy i opony samochodu, a także przygotować je do kolejnego etapu pielęgnacji czyli nałożenia dressingu. Środki do czyszczenia opon regenerują gumową powierzchnię, nadając jej nowy, głębszy kolor.image 2

 

 Kategoria "Wnętrze auta" obejmuje chemię i kosmetyki samochodowe przeznaczone do prac związanych  z czyszczeniem i pielęgnacją plastików, czyszczeniem i impregnacją tapicerki materiałowej i skórzanej, czyszczeniem i pielęgnacją szyb.  Zawiera również zapachy i odświeżacze.

 Plastiki znajdujące się wewnątrz auta, kokpit czy elementy gumowe to miejsca najbardziej narażone na osadzanie się kurzu oraz utratę koloru przez promieniowanie UV. Środki do czyszczenia kokpitu nie tylko czyszczą powierzchnię, ale także ją zabezpieczają, nadają jednolitego kolorytu, odświeżają.  

 Proces pielęgnacji tapicerki materiałowej składa się z dwóch etapów. Pranie tapicerki oraz jest impregnacja, czyli zabezpieczenie. Jeżeli pierzemy tapicerkę w sposób profesjonalny i skuteczny, musimy skorzystać z odkurzacza piorącego oraz odpowiedniej chemii. Kolejny etap, czyli impregnacja pozwoli utrzymać materiał w czystości przez dłuższy czas. Zaimpregnowany materiał jest chroniony przed wnikaniem brudu i powstawaniem plam.

Kosmetyki do pielęgnacji szyb samochodowych zapewnią szybom Twojego samochodu świetną ochronę i zabezpieczą je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Obecnie w samochodach stosowane są dwa rodzaje szyb. Pierwsze z nich wykonane są ze szkła laminowanego, drugie natomiast z hartowanego.  Szyby laminowane składają się z kilku sprasowanych warstw szkła i powłoki poliwinylobutyralu (PVB), natomiast szyby hartowane wykonywane są ze szkła, które zostało poddane specjalnej obróbce termicznej, dzięki czemu są bardziej wytrzymałe na różnice temperatur oraz mają większą twardość. Decydując się na zakup płynu do mycia szyb, unikajmy preparatów na bazie amoniaku, ponieważ amoniak źle wpływa na elementy wykonane z winylu, skóry i gumy. Zraszając szybę takim płynem, możemy doprowadzić do zniszczenia powierzchni znajdujących się w jej sąsiedztwie, wykonanych ze wspomnianych materiałów. Ponadto amoniak niewłaściwie wpływa również na szyby przyciemniane. 

Gdy szyby mamy już czyste możemy zastosować kolejny perparat auto detailingowy jakim jest niewidzialna wycieraczka. Niewidzialna wycieraczka to nic innego jak powłoka hydrofobowa na szyby. Korzenie tego rozwiązania sięgają motorsportu, zwłaszcza wyścigów, w których na kaskach kierowców oraz na szybach niektórych pojazdów efekt hydrofobowy jest bardzo ważny. Zastosowanie niewidzialnej wycieraczki powoduje, że od pewnej prędkości jazdy woda jest odprowadzana z szyby bez konieczności używania wycieraczek. Zbiera się w formie dużych kropel, które są zdmuchiwane pędem powietrza. shiny sklep m 2

Ten krótki przegląd profesjonalnych kosmetyków i chemii samochodowej, już pokazuje nam, mnogość produkowanych preparatów po to, aby każdy samochód, oddany w ręce detailera, odzyskał swój pierwotny i atrakcyjny wygląd.  Nowoczesne preparaty stały się wręcz nieodzowne w profesjonalnej pielęgnacji samochodów XXI wieku. Skutecznie i szybko pomagają odzyskać drugą młodość naszemu samochodowi i pomagają utrzymać karoserię i wnętrze pojazdu w dobrej kondycji przez lata. 

 

 

Motoclean

MotoClean to auto detailing jakiego nie znałeś. Kompleksowo i starannie zadbamy o Twój samochód. Poprawimy stan wizualny pojazdu oraz zabezpieczymy jego poszczególne elementy przed skutkami codziennej eksploatacji. Zastosujemy specjalistyczne kosmetyki i urządzenia.

Powrót na górę